فصلنامه علمی –  تخصصی دانش انتظامی استان  کرمان
این فصلنامه به اسناد مجوز شماره 5919/1 از پژوهشگاه علوم انتظامی و مطالعات ناجا دارای  امتیاز علمی – تخصصی بوده و در سطح درون و برون‌سازمانی از سال 1391 شروع به فعالیت نموده است.
اين نشريه مطابق استانداردهاي علمي توسط اساتيد، دانشگاه‌هاي مختلف مورد داوري قرار مي‌گيرد و مقالات اصيل (علمي-پژوهشي)، مروري (از نوع نظام‌مند و فرا تحليل).... و مطالعات موردي انتظامي در موضوعات پيرامون جغرافياي انتظامي استان، عبور و مرور، نظم و امنیت و همچنین حوادث غیرمترقبه (طبیعی)، نظم و امنیت در سطح ملی به چاپ مي‌رساند.

صاحب‌امتیاز نشریه: دفتر تحقیقات کاربردی فرماندهی انتظامی استان کرمان
مدیرمسئول نشریه: سرتیپ دوم پاسدار رضا بنی اسدی فر
سردبیر نشریه: دکتر سید عبدالمجید جلایی
مدیر اجرایی نشریه: دکتر وحید عضدی
نشانی: کرمان، بلوار جمهوری، ابتدای بلوار امام رضا (ع)، دفتر تحقیقات کاربردی فرماندهی انتظامی استان کرمان،
تلفن: 32111101-034  خط امین: 5927-034
دورنگار: 32111101-034
وب‌سایت: Kerman.jrl.police.ir
پست الکترونیکی: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

اعضای هیئت تحریریه
1- محمود صفار زاده، مرتبه علمی؛ استاد، رشته و گرایش: حمل‌ونقل و مهندسی ترافیک، دانشگاه تربیت مدرس
2- علیرضا اسماعیلی، درجه علمی؛ استاد، رشته و گرایش: مدیریت منابع انسانی، دانشگاه علوم انتظامی
3- احمد مؤمنی، درجه علمی: استاد، رشته و گرایش: شیمی، دانشگاه شهید باهنر کرمان
4- علی‌اکبر حق‌دوست، درجه علمی: استاد، رشته و گرایش: آمار و اپیدمیولوژی، دانشگاه علوم پزشکی
5- سیدعبدالمجید جلایی، درجه علمی:  استاد، رشته و گرایش: اقتصاد، دانشگاه شهید باهنر کرمان
6- مهدی امیر کافی، درجه علمی: دانشیار، رشته و گرایش: جامعه‌شناسی، دانشگاه شهید باهنر کرمان
7- داریوش بوستانی، درجه علمی: دانشیار، رشته و گرایش: جامعه‌شناسی، دانشگاه شهید باهنر کرمان
9- عباسعلی رستمی نیا، درجه علمی: دانشیار، رشته و گرایش: علوم تربیتی، دانشگاه شهید باهنر کرمان
10- حسن ملک‌زاده، درجه علمی: استادیار، رشته و گرایش: مردم‌شناسی، دانشگاه آزاد اسلامی زرند
11- حسین غضنفر پور، درجه علمی: استادیار، رشته و گرایش: علوم اجتماعی، دانشگاه شهید باهنر کرمان
12-اسدالله خواهنده کارنما، درجه علمی: استادیار، رشته و گرایش:مدیریت بازرگانی، دانشگاه شهید باهنر کرمان
13- علی‌اصغر مقصودی، درجه علمی: استادیار، رشته و گرایش: جامعه‌شناسی، دانشگاه شهید باهنر کرمان
13- مصطفی خالقی، درجه علمی: استادیار، رشته و گرایش: مکانیک تبدیل انرژی، دانشگاه آزاد سیرجان
14- وحید عضدی، درجه علمی: استادیار، رشته و گرایش: اندیشه سیاسی،    پژوهشگاه علوم انتظامی و مطالعات اجتماعی ناجا
15- مسلم رجایی، مربی، رشته و گرایش:شیمی، پژوهشگاه علوم انتظامی و مطالعات اجتماعی ناجا

ویژگی‌های راهبردی مورد تأکید مقالات این فصل‌نامه عبارت‌اند از:
1.    تدوین راهبرد و ارائه مدل؛
2.    ارائه الگوها و مدل‌های نظری اسلامی - ایرانی؛
3.    تدوین و ارائه شاخص‌های راهبردی؛
4.    شناسایی مزیت‌های نسبی سازمان؛
5.    تبیین چشم‌انداز و افق‌های نظم و امنیت؛
6.    شناسایی نقاط ضعف و قوت درونی، فرصت‌ها و تهدید‌‌های محیطی؛
7.    تبیین راهبردهای مرتبط با مأموریت‌‌های ناجا در استان كرمان؛
8.    تبیین راهکارهای راهبردی سازمانی در تأمین امنیت عمومی؛
9.    مشخص‌کننده گلوگاه‌ها اصلی و عوامل راهبردی موفقیت ناجا در حال و آینده؛
10.     تمرکز برجهت دهی کلی فعالیت‌های ناجا در بلندمدت؛
11.     ارائه‌دهنده ساز و کار و نحوه پیاده‌سازی مدیریت راهبردی؛
12.     واجد راهکارهای مناسب در سطح کلان با نگاهی کل‌گرایانه؛
13.     آسیب‌شناسی امنیتی با اتکا بر روش‌های کمی، کیفی و ترکیبی؛
14.     توسعه‌دهنده مفاهیم و مبانی نظری؛
15.     تبیین‌کننده اهداف کلان سازمانی؛
16.     تبیین رسالت‌های سازمانی؛
17.     سایر موضوع‌های مرتبط با حوزه راهبردی نظم و امنیت.

منظور از تحقیق راهبردی، تحقیقی است که با تکیه‌بر ذهنیتی پویا، آینده‌نگر، جامع‌نگر و اقتضایی راه‌حل بسیاری از مسائل سازمان‌های امروزی را در نظر می‌گیرد. تحقیق راهبردی در حوزه‌های اقتصادی، سیاسی، و اجتماعی با دو مؤلفه، راهبرد مدنظر را تهیه، تدوین و اجرا می‌کند:
1-    لزوم آینده‌نگری و چگونگی هدایت و رهبری سازمان؛
2-    ضرورت توجه به هماهنگی.
نشريه از دانشمندان، اساتيد، خبرگان و مجريان حوزه‌هاي مختلف با روش‌هاي پژوهشي براي مطالعه فصلنامه دانش انتظامي كرمان دعوت به عمل مي‌آورد. درخواست همكاري مي‌نمايد.
مقالات اصیل و پژوهشی در اولویت قرار دارند. مقالات ارائه‌شده برای انتشار در این فصلنامه باید دارای ویژگی‌های زیر باشند:  

ساختار کلی مقالات
-    عنوان کامل مقاله (تا حد ممکن کوتاه و گویا باشد)؛
-    متن مقاله با فونت B Lotus، سایز ۱۳ و فاصله خط ۱.۱۵ آورده شود.
-    نام و نام خانوادگی نویسنده (گان) (روبروی نام نویسنده مسئول داخل پرانتز «نویسنده مسئول» نوشته شود)، رتبه علمی، تخصص، شهر محل کار.
-    نام دانشگاه/ موسسه محل اشتغال و مشخصات تماس کامل برای نویسنده (گان) شامل: نشانی پستی، شماره تلفن (همراه و یا ثابت)، نمابر و پست الکترونیک.
-    چکیده فارسی (نباید بیشتر از 200 کلمه باشد و شامل خلاصه‌ای از زمینه و هدف، روش (پژوهش)، یافته‌ها و نتیجه‌گیری باشد).
-    کلیدواژه‌ها (حداکثر 6 واژه).
-    ترجمه چکیده به انگلیسی و کلیدواژه‌ها در انتهای مقاله آورده شود.
-    مشخصات نویسندگان (نام و نام خانوادگی نویسنده(گان)، روبروی نام نویسنده مسئول واژه (corresponding Author) نوشته شود)، رتبه علمی، تخصص، نام دانشگاه / موسسه محل اشتغال،پست الکترونیک) به انگلیسی.

بدنه اصلی مقاله
بدنه اصلی باید شامل چهار بخش اصلی و چند پیوست به ترتیب زیر باشد:
1-    مقدمه: شامل بیان مسأله، اهمیت موضوع و اهداف، سؤال‌های پژوهش، همه موارد بدون تیتر / شماره و در ادامه یکدیگر ارائه شوند.
2-    پیشینه و مبانی نظری: در این قسمت ضمن تعریف مفاهیم تحقیق، پیشینه پژوهش و مبانی نظری (بیان کافی چکیده یافته‌های اصلی و مرتبط پژوهش‌های داخلی و خارجی (به‌اختصار و با استناد) و مرتبط به‌گونه‌ای که پشتیبانی‌کننده فرضیه‌ها و مدل مفهومی پژوهش و ارائه چارچوب نظری باشد).
3-    روش‌شناسی: نوع و روش پژوهش، ابزار و روش گردآوری داده‌ها، روایی و پایایی ابزار (ضریب پایایی برای کلیه متغیرهای مکنون جداگانه و بر مبنای نمونه نهایی گزارش شود)، جامعه آماری، حجم نمونه و روش نمونه‌گیری، روش تجزیه‌وتحلیل داده‌ها.
4-    یافته‌های تحقیق: ابتدا مشخصات جمعیت شناختی نمونه یا جامعه موردبررسی و سپس یافته‌های استنباطی (تحلیل‌های آماری مدل و فرضیه‌های پژوهش) گزارش شود.
5-    بحث و نتیجه‌گیری: ارائه یافته‌های اصلی پژوهش، مقایسه نتایج پژوهش با یافته‌های پژوهش‌های مرتبط، محدودیت‌های پژوهش، پیشنهاد‌‌های کاربردی (کلیه موارد بدون تیتر به ترتیب و در ادامه یکدیگر ارائه شوند).
نکته اول: در «بحث و نتیجه‌گیری» تنها به نتایج پژوهش خود بپردازید و بعد با سایر نتایج موردبحث در بخش «مقدمه» مقایسه کرده و آن‌ها را به بحث بگذارید و دلایل اختلاف نتایج آن‌ها را توضیح دهید (بحث کنید).
نکته دوم: پیشنهادها مرتبط با یافته‌ها باشد؛ پیشنهادها برای کاربران پژوهش قابل‌اجرا، عملی، و به‌سادگی قابل‌فهم باشد؛ از پیشنهادهای کلی بپرهیزید. البته اگر پیشنهادها در آخر بحث هر نتیجه مطالعه بیاید، منطقی‌تر و مرتبط‌تر جلوه خواهد کرد.
نکته سوم: حتماً به محاسن و کاستی‌های پژوهش (محدودیت‌های پژوهش) اشاره شوند. اگر خودتان بیان نکنید، داوران و خوانندگان این محدودیت‌ها را متوجه خواهند شد و جز ضعف شما تلقی خواهند کرد. برای رفع هر محدودیت، می‌توانید پیشنهادهای عملی آن را برای پژوهش‌های بعدی بعد از ذکر محدودیت ارائه دهید.
نکته چهارم: سپاسگزاری: این بخش به تشکر و قدردانی از کلیه افرادی که به‌طور مستقیم و غیرمستقیم در اجرای پروژه و مطالعه کمک علمی، اجرایی، مالی و معنوی (کمک فنی، ویرایش علمی، کمک در نگارش، ...) کرده‌اند می‌پردازد. از سازمان‌های حمایت‌کنندۀ طرح پژوهشی نیز باید قدردانی شود و شماره اعتبار آن نیز قید شود؛ در غیر این صورت، ممکن است موسسه مربوطه شکایت حقوقی علیه نویسندگان و نشریه طرح کند. متأسفانه در خیلی از مقالات مورد غفلت واقع می‌شود. یادمان باشد که طبق حدیث از پیامبر عظیم‌الشأن (ص) «شکر خدا را بجا نیاورده است، آنکه از مردم (در قبال انعامشان) تشکر نکند».
6-    منابع: فهرست منابع انتهای مقاله به ترتیب حروف الفبا، ابتدا منابع فارسی و سپس منابع خارجی تنظیم شوند (منابع نباید شماره‌گذاری شوند).
استناد و منبع نویسی
استناد در متن به‌صورت درون‌متنی و منابع در انتهای متن باید به شیوه APA باشد.

نکات مهم
1- مقالات ارسالی بايد در زمينه تخصصی مجله بوده و به‌صورت علمی و منسجم، مطابق استاندارد مجله آماده‌شده‬ باشد.‬
‫2- مقالات ارائه‌شده بايستی پژوهش اصيل نويسنده (نويسندگان) ارائه‌کننده مقاله باشد و‬ هرگونه استفاده از تحقيقات ساير افراد با ذكر منبع در مقاله آورده شود. پژوهش بايد با دقت و عينی‌انجام شود‬ و داده¬ها به‌صورت صحيح گزارش‌شده باشد.‬‬‬‬‬‬
3- مقاله‌‌های ارسالی نباید در نشریه دیگری و یا اجلاس داخلی و خارجی چاپ یا به‌صورت هم‌زمان ارسال‌شده باشند. بدیهی است عواقب عدم رعایت این موضوع متوجه نویسندگان خواهد بود (فرم تعهدنامه نویسندگان باید پر و به دفتر فصل‌نامه ارسال شود).
4- مسئوليت صحت و دقت محتواي مقالات بر عهده نويسندگان است و نويسندگان موظف هستند از صحت و دقت‬ محتواي مقالات اطمينان حاصل كنند. چاپ مقاله به معني تأييد مطالب آن توسط مجله نيست.‬
5- نويسنده (نويسندگان) حق ارسال مجدد ‬يك مقاله را ندارند. به‌عبارت‌دیگر،‬ مقاله يا بخشی از آن نبايد در هيچ مجله ديگری در داخل يا خارج از كشور چاپ‌شده يا در جريان داوري و‬ چاپ باشد.‬
‫6- نويسنده (نويسندگان) مجاز به انتشار همپوشان نيستند. منظور از انتشار‬ همپوشان، چاپ داده‌ها و يافته‌های مقالات پيشين خود باکمی تغيير در مقاله‌ای به‌عنوان جديد است‬.‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬
‫7- نويسنده (نويسندگان) موظف است در صورت نياز به استفاده از مطالب ديگران، آن‌ها را با ارجاع‬دهي ‬دقيق و در صورت نياز پس از كسب اجازه كتبي و صريح، از منابع موردنیاز استفاده نمايد.‬ هنگامی‌که عين نوشته‌هاي پژوهشگر ديگري مورداستفاده قرار مي‌گيرد، بايد از روش‌ها و علائم نقل‌قول‬ مستقيم، نظير گذاشتن آن داخل گيومه («»)، استفاده شود.‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬
‫8- نويسنده مسئول مقاله می‌بايست نسبت به وجود نام و اطلاعات تمامی نويسندگان و عدم وجود نامی غير از ‬پژوهشگران درگير در انجام پژوهش و تهيه مقاله اطمينان حاصل كند. به‌عبارت‌دیگر بايستی از اضافه كردن‬ «مؤلف افتخاری» ‬و حذف «مؤلف واقعی» خودداري شود.‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬
‫9- نويسنده مسئول مقاله موظف است از اينكه همه نويسندگان مقاله، آن را مطالعه و نسبت به ارائه آن و جايگاه خود‬ در مقاله به توافق رسيده‌اند، اطمينان حاصل كند.‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬
‫10- ارسال مقاله به‌منزله آن است كه نويسندگان رضايت كليه پشتيبان‌هاي مالي يا مكاني مقاله را جلب كرده و‬ تمامي پشتيبان‌هاي مالي يا مكاني مقاله را معرفي نموده‌اند.‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬
11- در صورت ارسال نظرات داوری، فایل اصلاح‌شده مقاله به همراه نامه گزارش اصلاحات انجام‌شده متناظر با نظرات هر داور از طرف نویسنده مسئول ارسال شود.
12- در هنگام ارسال فایل اصلاحی مقاله، ترتیب یا حذف و اضافه کردن نویسنده(گان) مغایر با تعهدنامه امکان‌پذیر نیست.
13- نويسنده (نويسندگان) موظف‌اند در هرزمانی كه متوجه هرگونه خطا و بي‌دقتي در مقاله خود شدند مجله را در‬ جريان آن قرار داده، نسبت به اصلاح آن اقدام و يا مقاله را باز پس گيرد.‬
‫14- هرگونه خطراتي كه به‌واسطه تحقيق، متوجه انسان‌ها و يا محیط‌زیست مي‌شود، بايستي به‌صورت شفاف در‬ مقاله ذکرشده باشد.‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬
15- نامه پذیرش صرفاً پس از انجام اصلاحات موردنظر داوران توسط نویسنده(گان) و تأیید دفتر نشریه صادر می‌شود.
16- نویسندگان مسئول باید به‌عنوان رابط بین نویسندگان و نشریه در مقاله آورده شود.
17- ويرايش ادبي (و در صورت لزوم ويرايش علمي) مقاله‌ها به عهده ويراستاران فصل‌نامه ‌‌است.
18- مقالات دریافتی، بازگردانده نمی‌شوند.
19- پژوهشگران می‌توانند به‌منظور ارسال مقالات و مشاهده مقالات خود به سامانه یکپارچه نشریات علمی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران به آدرس ذیل مراجعه کنند:                         www.kerman.jrl.police.ir


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

تماس با ما

اندیشکده نظم و امنیت استان کرمان در مکان دفتر تحقیقات کاربردی فرماندهی انتظامی استان کرمان واقع شده است.
آدرس این اندیشکده: کرمان- بلوار جمهوری، چهار راه فرهنگیان، ابتدای بلوار امام رضا، دفتر تحقیقات کاربردی فرماندهی انتظامی استان کرمان

تلفن تماس: ٢١٨٥٩٢٧-٠٣٤نمابر:٣٢١١١١٠١

 

 

تمامی حقوق متعلق به دفتر تحقیقات کاربردی فرماندهی انتظامی استان کرمان میباشد.    Copyright © 2016 ana-kerman.ir

 

 

 

Template Design:Dima Group

Back to Top